Dotazy, změny jídelníčku nebo objednávky krabičkové diety můžete provést na telefonním čísle (po-pá 8:00 - 16:00) 703 615 614
Nedá sa vyliečiť, no môžeš sa s ňou naučiť žiť. Celiakiou trpí približne 1 percento populácie. Pre mnohých môže byť dôležitým impulzom na zmenu jedálnička pozitívnejším a zdravším smerom.
Lepek se přirozeně nachází v některých druzích obilovin. Jedná se o směs dvou bílkovin – gliadinu a gluteninu – uvnitř semen. Lepek dodává těstu pružnost a nadýchanost, ale někteří lidé ho neumí strávit a v jejich střevech způsobuje velké problémy.
Konzumace lepku při celiakii způsobuje autoimunitní zánět sliznice, jež se nachází v tenkém střevě. Tělo, které nedokáže lepek zpracovat, si proti němu vytváří protilátky. Ty však poškozují i buňky tenkého střeva. Dochází k narušení vstřebávání živin, jejichž nedostatek vyvolá kolaps celého metabolismu. Pro celiaky je jediným řešením lepek ze stravy úplně vynechat a tím se vyhnout všem problémům.
Lékař pomocí histologických nálezů a laboratorních testů potvrdí nebo vyvrátí, zda má dané příznaky a zdravotní potíže na svědomí celiakie. Obvykle se objevují již během dětství, ale výskyt celiakie je možný i v dospělosti.
Celiakie není alergie na lepek. Je to častý mýtus, kterému se nevyplatí věřit. Ve skutečnosti je to autoimunitní onemocnění, při němž tělo produkuje protilátky napadající a ničící epitel nebo buněčnou výstelku tenkého střeva. Pokud trpíte celiakií, nepomůže nic, jen striktní dodržování bezlepkové diety. Alergie na lepek, podobně jako jiné typy alergií, se projevuje rychlou reakcí při vystavení organismu alergenu – lepku. Na rozdíl od celiakie se ve střevech netvoří protilátky, jež by způsobovaly chronické záněty. Projevuje se spíše plynatostí, průjmem, časté jsou křeče i zácpa
a problémy s dýcháním.
Lidé s bezlepkovou dietou nesmějí konzumovat nic s obsahem lepku. Řadí se sem pšenice, špalda, žito, ječmen, některé druhy ovsa, žitovec, kamut a všechny produkty vyrobené z mouky těchto obilovin. Zakázány jsou krupice, kroupy, vločky, cornflakes a müsli. Vyřadit se musí i běžné potraviny se pšeničným škrobem – uzeniny, cukroví nebo zpracované mléčné produkty. Vysoký obsah lepku má také rostlinná náhražka masa. Celiatici musí být obzvláště obezřetní při konzumaci různých omáček a dochucovadel.
Jedinou účinnou léčbou celiakie je život bez lepku. To však není žádná tragédie, dostupných je mnoho náhrad a zdravých potravin, které lepek stoprocentně nahrazují.
Důležité je všímat si složení balených produktů a předtím, než sáhnete po sáčku oříšků či jogurtu, přečtěte si pozorně obsah balení. Tím si ověříte, jestli opravdu neobsahuje lepek, případně s ním potravina při zpracování nepřišla do kontaktu. Od roku 2011 je v platnosti nařízení Evropské unie, že všechny produkty s obsahem lepku to musí mít uvedeno na obalu a lepek musí být v seznamu složek. Platí to pro balené i nebalené produkty. Pravidlům podléhají také potraviny s deklarovaným „sníženým obsahem lepku“ nebo „bez lepku“.
Ne všechny obiloviny obsahují lepek. Můžete si dopřát quinu, pohanku, rýži a brambory. Může se objevit i ve vločkách, proto se doporučuje nakupovat speciální vločky s označením „bez lepku“.
Kdysi se celiatici museli spokojit s velmi úzkým sortimentem, případně si bezlepkové pečivo péct doma. Dnes již na trhu existuje řada bezlepkových verzí oblíbeného pečiva. V každém dobrém obchodě naleznete speciální regál s nabídkou bezlepkových potravin a s pečivem.
Při přechodu na jakoukoli dietu se mnozí dopouštějí časté chyby nováčků – zredukují dietní jídelníček doslova na několik potravin. Na jedné straně to může usnadnit rozhodování, co jíst, na straně druhé se monotónním stravováním s největší pravděpodobností ochuzují o cenné živiny. Celiatici se nejčastěji setkávají s nedostatkem železa, vitamínů skupiny B a také jsou náchylnější k nedostatku vitamínů rozpustných v tuku (A, D, E a K), vápníku a železa. Je dobré si nechat pravidelně zkontrolovat krevní obraz, který upozorní na nedostatek vitamínů, a kromě přírodních zdrojů si doplňovat vitamíny i ve formě výživových doplňků.
Pro celiatika je lepek škodlivý, a to i v minimálním množství. Často se můžete setkat s přesvědčením okolí, že trochu chleba či lžíce klasických těstovin přece nemohou uškodit. To ovšem není pravda. Při celiakii je důležité dávat si pozor i na kontaminaci lepkem. Bezlepkové pečivo skladujte zvlášť a při krájení použijte jiné prkénko než na běžné pečivo. I drobky klasického pečiva s obsahem lepku mohou celiatikovi uškodit.
Začátky bývají obtížné. Platí to i při přechodu na nový způsob stravování. Skvělou pomocí je speciální jídelníček šitý na míru lidem s celiakií. Objednat si jej můžete přímo domů – garantujeme spolehlivé dodání a rozmanitá chutná bezlepková jídla.